Menu
Sepetiniz

Toptan fiyatlarla alım yapma fırsatını kaçırmayın. ByKolyeucum

Kehribar Taşı

 • Kehribar Taşı Nedir, ne işe yarar, nasıl oluşur?
 • Kehribar Taşı Özellikleri
 • Kehribar Taşı Faydaları
 • Kehribar Taşı Temizliği
 • Damla Kesim Doğal Baltık Damla Kehribar Kolye Ucu - KLCKL1026 Damla Kesim Doğal Baltık Damla Kehribar Kolye Ucu - KLCKL1026
  Toptan Fiyatına Zincir Seçeneği -50 %
  Ortalama 2 CM boyutunda olan tamamen doğal kehribar kolye ucu. Dilerseniz hemen alttaki seçeneklerden kolye ucunuza zincir ekleyerek kolye şeklinde kullanabilirsiniz...
  57,00TL 114,00TL
  Vergiler Hariç:47,50TL
  Doğal Baltık Damla Kehribar Küçük Kolye Ucu - KLCKL1006 Doğal Baltık Damla Kehribar Küçük Kolye Ucu - KLCKL1006
  Toptan Fiyatına Zincir Seçeneği -50 %
  Ortalama 1 - 1.2 CM boyutunda olan tamamen doğal kehribar kolye ucu. Dilerseniz hemen alttaki seçeneklerden kolye ucunuza zincir ekleyerek kolye şeklinde kullanabilirsiniz...
  24,00TL 48,00TL
  Vergiler Hariç:20,00TL
  Doğal Baltık Damla Kehribar ve 5 MM Siyah Akik Taşlı Doğal Taş Kolye - KLCKOL0256 Doğal Baltık Damla Kehribar ve 5 MM Siyah Akik Taşlı Doğal Taş Kolye - KLCKOL0256
  Toptan Fiyatına -50 %
  5 MM küre kesim akik taşı ve doğal kehribar taşlı kolye metal klips aparatla beraber ortalama 47 CM uzunluğa sahiptir. Kolyedeki taşlar sıkma veya yapay olmayıp doğal küre kesim akik taşıdır. Ürün özel günlerinizde sevdiklerinize verebileceğiniz güzel bir hediye aksesuardır...
  188,00TL 376,00TL
  Vergiler Hariç:156,67TL
  Doğal Kehribar Gümüş Yüzük - KLCYZ0224 Doğal Kehribar Gümüş Yüzük - KLCYZ0224
  Toptan Fiyatına -50 %
  Orjinal tamamen doğal damla kehribar taşlı gümüş yüzük parmağa göre ayarlanabilir...
  423,00TL 846,00TL
  Vergiler Hariç:352,50TL
  10 MM Küre Kesim Doğal Delikli Doğal Kehribar Taşı - KLCDEL0357 10 MM Küre Kesim Doğal Delikli Doğal Kehribar Taşı - KLCDEL0357
  Toptan Fiyatına DİZİ DEĞİL -50 %
  Ortalama 10 MM küre kesim kahve renk kehribar taşı. Fiyat 1 adet taş fiyatıdır...
  34,00TL 68,00TL
  Vergiler Hariç:28,33TL
  Doğal Delikli Doğal Kehribar Taşı - KLCDEL0356 Doğal Delikli Doğal Kehribar Taşı - KLCDEL0356
  Toptan Fiyatına DİZİ DEĞİL -50 %
  Ortalama 9 MM - 14 MM arası değişen boyutlarıyla damla doğal kehribar taşı. Fiyat 1 adet taş fiyatıdır...
  49,00TL 98,00TL
  Vergiler Hariç:40,83TL
   Doğal Damla Baltık Kehribar Kolye ( 44 CM ) – KLCKH0049
  Toptan Fiyatına -50 %
  Ortalama 44 CM uzunluğunda tamamen doğal kehribar kolye.Kolye organik ve doğal bir ürün olduğundan hem erkek hem de kadınlar tarafından tercih edilebilir bir aksesuardır.Kehribar, çamgiller familyasından, bir çam türü olan Pinus succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesidir. Toplumlarda ba..
  282,00TL 564,00TL
  Vergiler Hariç:235,00TL
   Doğal Damla Baltık Kehribar Kolye ( 38 CM ) – KLCKH0048
  Toptan Fiyatına -50 %
  Ortalama 38 CM uzunluğunda tamamen doğal kehribar kolye.Kolye organik ve doğal bir ürün olduğundan hem erkek hem de kadınlar tarafından tercih edilebilir bir aksesuardır.Kehribar, çamgiller familyasından, bir çam türü olan Pinus succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesidir. Toplumlarda ba..
  282,00TL 564,00TL
  Vergiler Hariç:235,00TL
   Doğal Damla Baltık Kehribar Kolye ( 44 CM ) – KLCKH0046 Doğal Damla Baltık Kehribar Kolye ( 44 CM ) – KLCKH0046
  Toptan Fiyatına -50 %
  Ortalama 44 CM uzunluğunda tamamen doğal kehribar kolye.Kolye organik ve doğal bir ürün olduğundan hem erkek hem de kadınlar tarafından tercih edilebilir bir aksesuardır.Kehribar, çamgiller familyasından, bir çam türü olan Pinus succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesidir. Toplumlarda ba..
  1.080,00TL 2.160,00TL
  Vergiler Hariç:900,00TL
   Doğal Damla Baltık Kehribar Kolye ( 45 CM ) – KLCKH0039 Doğal Damla Baltık Kehribar Kolye ( 45 CM ) – KLCKH0039
  Toptan Fiyatına -50 %
  Ortalama 45 CM uzunluğunda tamamen doğal kehribar kolye.Kolye organik ve doğal bir ürün olduğundan hem erkek hem de kadınlar tarafından tercih edilebilir bir aksesuardır.Kehribar, çamgiller familyasından, bir çam türü olan Pinus succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesidir. Toplumlarda ba..
  880,00TL 1.760,00TL
  Vergiler Hariç:733,33TL
  4 MM Küp Kesim Doğal Damla Baltık Kehribar Bileklik – KLCKH0036 4 MM Küp Kesim Doğal Damla Baltık Kehribar Bileklik – KLCKH0036
  Toptan Fiyatına -50 %
  Elastik ipli ortalama 18-20 CM uzunluğunda tamamen doğal kehribar bileklik.Kehribar, çamgiller familyasından, bir çam türü olan Pinus succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesidir. Toplumlarda bazı süs eşya yapımında kullanılan açık sarıdan kızıla kadar çeşitli renklerde yarı saydam, kolay kırılab..
  167,00TL 334,00TL
  Vergiler Hariç:139,17TL
   Doğal Damla Baltık Kehribar Kolye ( 50 CM ) – KLCKH0026
  Toptan Fiyatına -50 %
  Ortalama 50 CM uzunluğunda tamamen doğal kehribar kolye.Kolye organik ve doğal bir ürün olduğundan hem erkek hem de kadınlar tarafından tercih edilebilir bir aksesuardır.Kehribar, çamgiller familyasından, bir çam türü olan Pinus succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesidir. Toplumlarda ba..
  880,00TL 1.760,00TL
  Vergiler Hariç:733,33TL
  Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 26 (3 Sayfa)

  Kehribar Taşı Özellikleri ve Faydaları

  İnsan hayatında önemli bir yere sahip olan kehribar taşı çamgiller familyasında, Pinus Succinifera ağacının fosilleşmiş reçinesinden oluşmuştur. Taşın literatürdeki adı amberdir. Daha çok takı ve aksesuar olarak kullanılan kehribar taşının tedavi edici ve iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Kehribar taşının içeriğinde oksijen, süksinik asit ve hidrojen gibi birçok mineral bulunmaktadır. Taşın içeriğindeki reçine, fosilleşmeden önce kurtçuk, arı, sinek gibi canlıları içine hapsedip bu canlıların da fosilleşmesini sağlamaktadır. Bu yönüyle doğal taş hem çok değerli olup hem de geçmişe ışık tutmaktadır.

  Son dönemlerde popülerliği artan bu doğal taş gerek kadınlar için üretilen aksesuarlarda gerekse erkekler için üretilen aksesuarlarda sıklıkla kullanılır. Kullanıcılar şık görüntüsünden faydalanmakla birlikte, fiziksel ve ruhsal faydaları için de tercih etmektedir.

  Kehribar Taşının Fiziksel ve Ruhsal Faydaları

  Birbirinden farklı özelliklere sahip olan kehribar taşının insan vücudu için hem ruhsal hem de fiziksel faydası bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelen ve varlığını sürdüren bu doğal taş kişilere sağladığı faydalar ile oldukça iyi gelmektedir.

  Kehribar Taşı Ruhsal Faydaları

  • Nazara ve strese karşı koruyucu bir etkisi vardır.
  • Doğal şifa taşı olarak bilindiği için kişilere huzur ve enerji verir.
  • Kötü enerjiye karşı etkili olup depresyona karşı iyi gelir. Depresyon üzerinde kehribar bileklik faydaları da yadsınamaz derecededir. Sol bileğe takılan kehribar bilekliğin depresyon üzerinde olumlu etkileri vardır.
  • Yaşamın güzel yanlarının fark edilmesini sağlar ve taşıyan kişiye neşe verir.
  • Zihinsel ve ruhsal gelişim arasındaki dengenin kurulmasına yardımcı olur. Özellikle sol ele alıp oynandığında bedenin tüm elektriğinin atılmasını sağlar ve kehribar taşı etkisi kişiye pozitif enerji verir.
  • Hamileler üzerinde de olumlu etkiye sahip olan doğal taş lohusalık dönemlerinde görülen depresyon üzerinde etkili olur, sinir hali ve mutsuzluğu da ortadan kaldırır.

  Kehribar Taşı Fiziksel Faydaları

  • Kehribar taşının fiziksel faydaları da saymakla bitmez. Taş vücutla temas ettiği an vücuda ısı yayar ve kişilerin vücut sağlığını bu şekilde korur.
  • Özellikle hamile kadınların kullandığı kehribar kolye boğazlardaki enfeksiyonun yok edilmesini sağlayarak guatr oluşumu engeller.
  • Ayrıca hamilelik döneminde kullanılan kehribar migren, baş ağrısı, diş ağrısı, solunum yolu hastalıkları tedavisinde de önemli rol oynar.
  • Vücuttaki ağrıyan bölgenin üzerine koyulduğunda hafifletici etkisi vardır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta; ağrıyan bölgenin büyüklüğü kadar kehribar kullanılmasıdır.
  • Kullananların bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Astım tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Vücuttaki yorgunluğa iyi gelir.
  • Alerji tedavilerinde kullanılır.
  • Kehribar taşı bebek üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Bebeklerde, diş çıkarma sürecinde oluşan ağrılara iyi geldiği bilinmektedir.
  • Romatizma ağrıların etkisini en aza indirir.
  • Sindirim sistemi üzerinde etkili olup düzenli çalışmasını sağlar.
  • Isıtılıp vücuda değdirildiğinde soğuk algınlığına iyi gelir.
  • Anneler tarafından kullanılan kehribar kolye bebek aksesuarları da bebeklerin ağrısının ve diş salyasının hafiflemesinde etkili olduğu bilinir.

  Görüldüğü üzere kehribar taşı faydaları hem fiziksel hem de ruhsal açıdan saymakla bitmez.

  Kehribar Taşı Özellikleri

  Faydaları gibi kehribar özellikleri de hayli çoktur. Fosilleşmiş reçine olarak bilinen kehribar taşı mücevher değildir. İlk çıkarıldığı zaman mattır ve işlendikçe parlaklığı artar. Gerçek bir taş olmadığı için ekstra yumuşak ve hafiftir.

  Kehribar taşının yapısında 256 renk bulunur; fakat iki ana renk öne çıkar. Bunlardan birincisi sarımtırak bir renk ikincisi ise kızılımsı bir renktir. Zamanla ısıya ve güneş ışığına bağlı olarak farklı renk değişimleri yaşanabilmektedir.

  Kehribar taşı yıllarca Bayburt ilinde kömür ya da çıra zannedilerek yakılmıştır. Daha sonra değeri anlaşılmış ve kullanılmaya başlanmıştır.

  Kırılgan bir yapısı olan kehribar taşı toprağa gömüldüğünde küçük olan cisimleri kendine doğru çekme özelliğine sahiptir. Taşın üzerine yapışmış olan fosilleşmiş böcek ve bitkiler, bu taşı diğer taşlardan ayırır.  Bundan dolayı böcek bitkilerin yapıştığı taş daha kıymetli olarak görülmektedir.

  Taş ısıtıldığında birçok özelliği ortaya çıkar. Bu özelliklerin başında da manyetik ve elektriksel özellikleri gelir.

  Eski çağlarda daha çok tıp alanında kullanıldığı bilinmektedir. Tıp alanında özellikle isteri ve boğmaca hastalıklarının tedavisi için kullanılan taş ayrıca parfüm yapımında da kullanılmıştır.

  Anadolu’da ise daha çok mürekkep imalatında kullanılmıştır. Taşın sertliği 2,5’tur. Özgül ağırlığı 1.10’dur. Özdeşleştiği çakralar güneş sinir ağı ve alt karındır.

  Kehribar Taşı Nerelerde Bulunur?

  Kehribar genellikle Baltık Denizi, Lübnan, Sicilya, Dominik Cumhuriyeti, Kanada, Meksika, Romanya ve Atlantik’ten çıkarılmaktadır. Baltık Denizi’nden çıkartılan kehribar taşına Baltık Kehribarı ya da Polonya Kehribarı denilmektedir. Uzun yıllar boyunca takı ve süs eşyası olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte kehribar taşı yataklarının dünya üzerinde en yoğun olduğu yer Rusya’da bulunan Kaliningrad bölgesidir. Bu bölge kehribar yataklarının %90’ına sahiptir. Litvanya, Ukrayna, İngiltere ve Hollanda da yoğun olarak bulunmaktadır.

  Kehribar Taşı Çeşitleri Nelerdir?

  Oldukça değerli olan bu taşın pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır ve kehribar çeşitleri olarak sıralanabilecek taşlar şu şekildedir: siyah kehribar, ateş kehribar, Osmanlı kehribar, sürmeli kehribar, zar kehribar, yeşil kehribar, damla kehribar ve mavi kehribardır.

  Kehribar taşları arasında en faydalı olanı damla kehribar taşıdır. Bu taşın hem fiziksel hem de ruhsal birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Kan dolaşımı zayıf olan kişilerin tercih etmesi gereken bir taştır; çünkü bu kişiler üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Ayrıca bağışıklığı düşük olan kişilerin damla kehribar bileklik kullanması da bağışıklık üzerinde olumlu fayda sağlayacağı bilinir. Damla kehribarın bebeklikten erişkinliğe kadar kullanılması güçlü bir bağışıklık oluşturma açısından önemlidir. Damla kehribar taşı hafif ve yumuşak bir taştır. Sarımsı bir renge sahiptir.

  Diğer bir kehribar çeşidi ise zar kehribardır. Özellikle zar kehribar tesbih yapımında kullanılır ve göz alıcı bir güzelliğe sahiptir. Zar kehribar tesbihleri orijinal kehribar taşı malzemesi değildir. Zar kehribar yapay bir malzeme olarak değerlendirilmelidir.

  Diğer bir çeşit olan mavi Dominik kehribar kuvvetli bir flüoresan özelliği gösterir. Muazzam rengi ve doğada az bulunuşu ile en büyüleyici ve popüler süs taşı olmuştur. Bu taşın renk oluşumu ile ilgili bir kuram vardır. Milyarlarca yıl önce taş reçine olarak salgılandığı zaman volkanik faaliyetler nedeniyle gökyüzüne doğru yükselen kül ve tozun oluşmuş olan reçinenin içine karışmasıyla taş, mavi renk olarak ortaya çıkmıştır.

  Kehribar Taşı Nasıl Temizlenmelidir?

  Her doğal taşta olduğu gibi kehribar faydaları ve etkilerini daha iyi görebilmek için düzenli ve yöntemlerle temizlemek gerekmektedir. Bu taşın ömrünü uzatmak açısından da önemlidir. Taşı farklı birçok yöntem ile temizleyebilirsiniz.

  Ø  Yöntemlerden ilki ılık bir su ve taşı çizmeyecek bir bez ile silinmesidir. Temizleme aşamasında asla kimyasal kullanmamalısınız.

  Ø  Diğer bir yöntem ise zeytinyağı yöntemidir. Zeytinyağını kuru bir bezin üzerine döküp temizleme işlemi yapabilirsiniz. Bu yöntem taşınıza daha parlak bir görünüm kazandıracaktır.

  Ø  Tüm bu yöntemlerin dışında, taşınızı 5-10 dakika toprağın üzerine de bırakabilirsiniz. Bu işlem kehribar taşı üzerinde bulunan kötü enerjinin dağılmasını sağlayacaktır. Fakat işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken şey taşın direkt olarak güneş ışığıyla maruz kalmamasıdır. Güneş ışığına direkt olarak maruz kalan taş parlaklığını ve özelliklerini kaybetmesine neden olabilmektedir.

  Gerçek Kehribar Nasıl Anlaşılır?

  Kehribarın gerçekliği için en sağlıklı yol GLT laboratuvarında yapılan testlerdir. Türkiye'de İstanbul Kuyumcular Odası Gemoloji Laboratuvarı veya İzmir'de yine üniversite de gemoloji laboratuvarları bu hizmeti vermektedir. Elbette bu biraz maliyetli bir işlem olmakla beraber en doğru test şeklidir. Diğer bilinen yollar ise ; Kehribar taşının sahte olup olmadığını kızılötesi bakarak anlayabilirsiniz; çünkü bu taşta renk bulunmaz ve kızılötesi ile bakıldığında gökkuşağı renklerini kolayca görebilirsiniz. Bununla birlikte orijinal kehribar taşı ısıya tutulduğunda etrafa çam kokusu yayılacaktır. Bu yöntemi kullanarak da orijinal olup olamadığını anlayabilirsiniz.

  Gerçek bir kehribar taşı batmaz ve suyun üzerinde yüzer. Bu yöntemi kullanarak da gerçek olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Sahte olan taş suyun dibine çökecektir. Ayrıca gerçek bir kehribar taşı serttir ve iğne işlemez. Eğer taş sahte ise iğne kolayca taşın içine batacaktır.

  Kehribar Taşlarının Renkleri ve Anlamları Nelerdir?

  Kehribar 250 farklı tona sahiptir. Bu ton farklılıkları kehribar enerjisinin ve özelliklerinin değişmesine neden olmaktadır. Taş, boyut ve renk olarak ikiye ayrılmaktadır ve doğada sadece limon, vişne, bal, karamel renklerinde bulunmaz. Baltık kehribar olarak bilinen taşın dışında bulunan bu taşlar; mavi kehribar ya da yeşil ve kırmızı kehribar olarak bulunabilir. Birbirinden farklı renk seçeneğine sahip olması birçok etmene bağlıdır. Bu etmenler arasında taşın içindeki ışığın dağılımı ve içindeki oluşumlara göre ortaya çıkmasıdır.

  Dünyanın hangi alanında bulunduğu da kehribarın farklı renklerde ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu doğal ve yararlı taşın birbirinden fraklı renge sahip olması alternatif tıpta hiçbir anlama gelmemekle birlikte önemli olan Baltık kehribarı olmasıdır. Baltık kehribarı da içinde bulunan süksinik asit sayesinde etkisini göstermektedir. İnsan sağlığı açısından önemli olan bu taşlarda rengin sağlık açısından önemi vardır. İçerisinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde hem ruhsal hem de fiziksel birçok faydası bulunan kehribar taşı arındırma etkisine sahip olması ile de herkes tarafından kullanılması önerilmektedir.

  Kehribar Taşı Nerelerde Kullanılır?

  Kehribar taşının kullanım alanları çeşitlidir. Özellikle takı ve süs eşyası olarak tercih edilen kehribar taşı hem güzelliği hem de faydaları ile bütün gözleri üstüne toplamaktadır. Günümüzde hem kadın hem de erkekler için önemi yadsınamaz. Gerek günlük hayatınızda gerekse özel günlerde her tarz kıyafetlerle uyum sağlayacak olan bu taş erkek kehribar bileklik ya da yüzük olarak tercih edilebilecekler arasındadır.

  Kehribar taşının sarımsı bir rengi vardır. Bunun dışında oltu taşı olarak da bilinen siyah kehribar taşı da bulunabilmektedir. Siyah olan kehribar taşı fiyatları sarı olan kehribar taşlarına göre farklılık göstermektedir. Bu taş daha çok tesbih yapımı için tercih edilmekle birlikte siyah kehribar tesbih erkekler tarafından en çok tercih edilen modeller arasındadır.

  Kehribar Taşı ve Astroloji

  Yengeç burcu olan kişilerin doğum taşı olarak kabul edilen kehribar taşı enerjisi ve gücü ile bazı burçlar için kıymetli bir taş olarak sınıflandırılır. Boğa burcunun taşı olarak da bilinir. Boğa burcuna mensup olan kişilerin dünyasal kökenlerine uyum sağladığı bilinmektedir.

  Bu doğal taşın altın ve turuncu renkleri bedendeki yüksek enerjiyi dengelemek ve sakinleştirmek için faydalı olduğu söylenmektedir. Ayrıca sarı kehribar taşı burç uyumuna bakıldığında balık ve yay burçları ile ilişkilendirilmektedir.

  Kehribar Taşı Fiyatları

  Ruhsal ve fiziksel sağlık açısından birçok fayda sağlayan kehribar fiyatları piyasada değişkenlik göstermektedir. Doğal bir taş olduğu için kehribardan yapılan aksesuarlar diğer aksesuarlardan daha pahalı olarak satılır.

  Kendi zevkinize uygun olarak tasarlayabilmek için kehribar taşı boncuk satın alabilirsiniz. Evlerinizdeki enerjiyi dengelemek ve bereketi artırmak için aksesuar olarak kullanabileceğiniz ürünler satın alabilirsiniz.  Bu noktada güvenilir satıcılardan ve sertifikalı olarak almaya dikkat etmeniz gerekir.