Menu
Sepetiniz

150 TL ve üstü perakende siparişlerde kargo bedava!

Kabaşonlar

Taş ustalarının ellerinde değerli taşlardan alınıp kesilen ve gerektiğinde cilalanan kabaşon taşlar piyasada bilinen diğer adıyla kabşon taşlar başta yüzük ve kolye tasarımı olmak üzere takı tasarımında kullanılır. Yüzük taşları olarak aranan bu taşlar ametist, akik, kaplangözü, turkuaz, oniks, akuamarin, labradorit, aytaşı başta olmak üzere gümüş, altın ve metal aparatlarla birleşerek takı tasarımcılarının ellerinde ve mücevher atölyelerinde çok estetik ve güzel yüzüklere dönüşürler. Özellikle ay taşı ve labradorit taşları ışığa maruz kaldıklarında ışıltılı görünümleriyle kolye tasarımında çok tercih edilirler. Sitemizde doğal taş kabaşonların düz, faset kesim, oval, damla, bombeli ve farklı çeşitlerini en uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Kabaşon Taş Nedir?

Doğal taşlar sulu taşlama makinası veya otomatik kesim makinaları kullanılarak kesilip kabaşon olarak adlandırılır. Kesilme sonrası ortaya çıkan taş parlatılır. Takılarda kullanılacağı için kabaşon taşların yüzeyinin pürüzsüz ve parlak olmasına dikkat edilir. Bu nedenle zımparalama, cilalama ve tamburlama gibi çeşitli işlemlerden geçirilir.

Değerli taşlardan yüzük taşları nasıl yapılır?

Doğada bulunan değerli taşların yüzüklerde kullanılabilmesi için bazı işlemlerden geçirilmesi gerekir. Özel makineler ve ekipmanlarla gerçekleştirilen bu işlemler sırasında muntazam olmayan taşlar, ‘tambur’ adı verilen makinelerde biçimlendirilir ve yuvarlatılır. Daha sonra ‘cilalama’ adı verilen parlatma işlemi uygulanır. Bu işlem sonrası değerli taşlarımız takılarda kullanılabilecek hale gelir. Bazı taşlar kristal yapılarına göre bazıları ise plaka şeklinde kesilerek kullanılırlar. Taşlara delik açmak ise sadece elmas uçlu özel matkaplar ile yapılabilmektedir. Bazende değerli taşların renkleri daha koyulaştırılarak yada farklılaştırılarak değişik görüntüler elde edilir. Bunun için taşlar ısısı ayarlanabilen fırınlarda belli derecelerde ısıtılır.

Dikdörtgen kesim yosunlu Akik Taşı kabaşon. Doğal akik taşını yüzük, kolye ve diğer takı tasarımlarınızda kullanabilirsiniz. Fiyat 1 adet taş fiyatıdır. Ölçüler : 24X18 MM..
12,00TL
Ruby Zoisit ( anyolit ) yüzük taşı diğer adıyla ruby zoisit kabaşon taşını kolye, kolye ucu gibi takı tasarımlarınızda kullanabilirsiniz. Ölçüler : 2.5X1.6X0.5 CM Ağırlık 5.1 GR..
21,00TL
Ruby Zoisit ( anyolit ) yüzük taşı diğer adıyla ruby zoisit kabaşon taşını kolye, kolye ucu gibi takı tasarımlarınızda kullanabilirsiniz. Ölçüler : 3.2X1.8X0.7 CM Ağırlık : 9 GR..
24,00TL
Ruby Zoisit ( anyolit ) yüzük taşı diğer adıyla ruby zoisit kabaşon taşını kolye, kolye ucu gibi takı tasarımlarınızda kullanabilirsiniz. Ölçüler : 2.3X1.9X0.7 CM Ağırlık6 GR..
22,00TL
2X0.7 CM ebatındaki daire kesim labradorit taşı kabaşon taşları yüzük, kolye ve diğer takı tasarımlarınızda kullanabilirsiniz.  Taşın ortalama ağırlığı 4 GR'dir...
23,00TL
Mavi ışıltılarıyla Ay taşı dikdörtgen faset kesim kabaşon. Yüzük, kolye, kolye ucu ve diğer takı tasarımlarınızda kullanabilirsiniz. Ölçü : 3.1X2.2X0.8 CM Ağırlık : 8.7 GR..
154,00TL
Ay taşı dikdörtgen kesim kabaşon. Yüzük, kolye, kolye ucu ve diğer takı tasarımlarınızda kullanabilirsiniz. Ölçü : 2.8X2X0.8 CM Ağırlık : 8.9 GR..
154,00TL
Ay taşı damla kesim kabaşon. Yüzük, kolye, kolye ucu ve diğer takı tasarımlarınızda kullanabilirsiniz. Ölçü : 3X1.8X0.6 CM Ağırlık : 4.8 GR..
84,00TL
Kolye, kolye ucu, yüzük ve diğer takılarınızda kullanabileceğiniz 2X1.3 CM ebatındaki kesimli kristal kuvars taşı kabaşon...
20,00TL
Kolye, kolye ucu, yüzük ve diğer takılarınızda kullanabileceğiniz 1X2.1X1.9 CM ebatındaki kesimli kristal kuvars taşı kabaşon...
20,00TL
Labradorit yüzük taşı diğer adıyla labradorit kabaşon taşını takı tasarımlarınızda kullanabilirsiniz. Işığa maruz kalınca mavi veya yeşil tonlarda ışıltı veren doğal taş. Ölçüler : 39X23X9 M Ağırlık : 12.7 GR..
104,00TL
Labradorit yüzük taşı diğer adıyla labradorit kabaşon taşını takı tasarımlarınızda kullanabilirsiniz. Işığa maruz kalınca mavi veya yeşil tonlarda ışıltı veren doğal taş. Ölçüler : 39X24X6 MM Ağırlık : 9.1 GR..
80,00TL
Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 17 (2 Sayfa)